Jdi na obsah Jdi na menu

O plemeni

6. 2. 2008

HOLANDSKÁ ZAKRSLÁ KOZA

lojza-a-liza-ii.-2.jpgtřída: savci,řád:sudokopytníci,čeleď:turovití                                                                                    

HISTORIE: Toto nejmenší plemeno koz bylo u nás dříve chováno téměř výhradně v zoologických zahradách,  v dnešní době jsou chovány spíš u soukromých chovatelů, nejčastěji jako dvoubarevné a tříbarevné.

 

PŮVOD: Jak již sám název napovídá, pochází tato kozička z Holandska, i když v Německu bývá též nazývána „německá zakrslá“.

 

VZHLED: Na rozdíl od druhého u nás chovaného plemene kozy kamerunské, působí jemnějším a ušlechtilejším dojmem – je menší s kohoutkovou výškou 45 cm a hmotností do 25 kg. ObrazekNa první pohled zaujmou jemné, pěkně tvarované, pravidelné, ne ploché růžky a to u obou pohlaví. Na krku může, ale nemusí mít přívěsky a stejné je to s bradkou. Přes svou jemnost je dobře osvalená, širšího hrudníku, s větším břichem. Při porovnání s klasickými velkými plemeny zaujmou nepoměrně krátké končetiny.

 

SRST: Jemná, lesklá, krátká a dobře přiléhavá, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků). Bradku má hlavně kozel, někdy ji mívá i vůdčí samice ve stádě. 

 

VÝZNAM: Toto zvíře nemá z hlediska užitkovosti  žádný hospodářský význam, chová se pro radost, jako vynikající společník na hraní k dětem (svou inteligencí a chováním připomíná psa). Holanďanka se NEDOJÍ mléko má pouze pro potřebu kůzlat.                                                     

 

NÁROKY NA VÝŽIVU: Holanďanka je nenáročná, postačí jí pastva - na jednu kozu se počítá s alespoň 300-400 m² plochy na pastvinu, v zimě seno (2 kozičky spotřebují za zimu cca 1 velký kulatý balík), liz. Oves, případně  speciální granule pro ovce a kozy (krmná dávka pro jedno zvíře je cca 1,5 kg granulí na měsíc) – podáváme koze přibližně měsíc před porodem a v laktaci hlavně  v případě, že má koza více img_20190524_174444.jpgkůzlat. Sušené pečivo, jablka, krmná mrkev, krmná řepa, slupky od banánů, kedlubny nebo melounu – podáváme klidně každý den  v malém množství ve  formě pamlsku. Samozřejmostí je každý den čerstvá čistá voda. Pokud se zdá, že koza trošku strádá, třeba v případě, že má vícerčata, je možné jí přilepšit granulovaným sladovým květem. V zimě, jako dobrý, přírodní zdroj vitamínu C, je dobré podávat na okus větve ze smrku. Pozor na thuje, jsou jedovaté.         

 

NÁROKY NA OŠETŘOVÁNÍ: Dle potřeby stříháme paznehty, pravidelně 2x ročně odčervujeme - nejlépe injekčně aplikovaným přípravkem, který zvíře zbaví jak vnitřních, tak i vnějších parazitů. Zájemcům o kůzlátko doporučuji registrovat si svoje hospodářství a je dle zákona úplně jedno, jestli budete mít jen jednu kozičku a nebo koziček deset, a také je státu jedno, jestli chcete pokračovat v chovu a nebo kozičku budete mít jen na hraní pro děti a na spásání a ozdobu zahrady. I jedna kozička už je chov. 

 

POVAHA: Individuální, obecně je toto plemeno klidné, mírné, dobrácké a mazlivé povahy,Obrazek je vhodné pro děti - to platí i pro kozlíky (pokud kůzle úmyslně nenaučíme trkat). Někdy se stává, že okusují dřevěné části ustájení, proto je vhodné celoročně podávat větve k okusu, kozy z nich olupují kůru, slabé výhonky konzumují celé,  není to zlozvyk - je to jejich přirozená potrava, v přírodě tvoří velkou část jejich jídelníčku.        

 

POHLAVNÍ DOSPĚLOST: Dospívá v šesti měsících. V případě přítomnosti kozlíka ve stádě je známá pohlavní dospělost i dřívější a to již ve věku čtyř měsíců. 

 

ROZMNOŽOVÁNÍ: Říji vyvolává zkracující se podzimní den, kůzlata se proto rodí v jarních měsících.  V  našem případě, kdy máme kozlíka přítomného ve stádě, rodí se kůzlata celoročně,  po 145 denní březosti se rodí většinou 1 mládě, dvojčata a trojčata jen výjimečně. Je ale znám i případ čtyřčat a to úspěšně přirozeně odchovaný!  Přibližně tři týdny po porodu je koza opět připravena na krytí, ale ne vždy to bývá pravidlem.    

                                                                                       

ODSTAV KŮZLAT: Kůzlátka od nás odcházejí ve věku tří měsíců, poté sledujeme vemínko kozy a případně oddojujeme vytvořené mléko.

 

STÁŘÍ KOZ: Holanďanky se dožívají 12 - 15ti let                       

 

ZÁPACH KOZLÍKA: Individuální, toto plemeno je cítit méně. Do jednoho roku není kozlík cítit vůbec, poté hlavně na podzim v období říje. Hlavní pachové žlázy jsou umístěny na hlavě. Kozlík si záměrně močí na hlavu, aby svůj specifický pach znásobil a následně ho, otíráním o zadek a pohlavní orgány kozy,  nanesl na kozu.  Jeho chování samce ve stádě je zvláštní také v tom, že své kozy si chrání i před člověkem mužského pohlaví a to tak, že buďto vydává sobě vlastní zvuky a když se, i přes toto varování, muž vetřelec přiblíží k říjné koze moc blízko (nezáměrně), pomočí ho. Takto označený muž, který je "prkem" cítit už zdálky, si příště rozmyslí narušovat kozlíkovo teritorium ;-))). Mimo říji se chlapů nevšímá. Kozlíka lze pro potřeby domácího mazlíka nechat vykastrovat – zápach  zmizí zcela. Preskrotální kastrace se provádí ve věku od 3 týdnů (potom prakticky v jakémkoliv stáří), v částečné anestézii, kdy se chirurgicky odstraní varlátka a "pytlík" zůstává, po několika měsících se zcela zatáhne. Cena kastrace se pohybuje kolem 300,- Kč.  Po kastraci si kozlík zachovává svoji inteligenci a je více mazlivý. 

 

USTÁJENÍ: Kvalitní suché zimní ustájení, od jara do podzimu venkovní výběh s přístřeškem chránícím před průvanem, deštěm a sněhem. ObrazekVelikost stáje pro jednu kozu je cca 1,5 - 2 m2. Při novostavbě stáje jako podlahu doporučujeme systém vrstvení kamenů a štěrku, tzn. nejprve se vyspáduje půda pod vlastní podlahou, do ní se nasypou kameny o velikosti 10 - 20 cm (výška této vrstvy je 20 cm), další vrstvu tvoří větší štěrk  o velikosti 5 cm (výška této vrstvy je 10 cm), poslední vrstvu tvoří jemný štěrk  o velikosti 1 cm (výška vrstvy je 5 cm). Tento systém je doporučován proto, že mokré odteče podlahou ven a suché se jednou týdně vymete, nebo shrabe hráběmi. Dle potřeby potom doplňujeme jemný štěrk. Jako součást ustájení se také osvědčila dřevěná palanda, na které všechna zvířata ráda spí, na podlaze se necítí bezpečně, asi kvůli případným predátorům. Rozměry tohoto spaní na jednu kozu jsou: 60 x 60 x 30 cm (délka x šířka x výška).  Do výběhu takto umístěná palanda také není zcela od věci, kozám slouží jako výborné přistínění a spí na ní mezi jednotlivou pastvou. Milují uměle vytvořenou hromadu z bezpečně poskládaných větších kamenů, na kterých si hrají a používají je jako přírodní drbátka, můžou se využít i různě velké dřevěné špalky. Ve výběhu a nebo ve stáji je dobré umístit drbátka, aby kozy neničily vybavení. Oplocení doporučujeme drátěné lesní pletivo vysoké 150 cm, doplněné jedním proužkem elektrického ohradníku ve výšce 35 - 40 cm, jinak ho kozy v této výšce zničí drbáním. Foto našeho kozína včetně vybavení zde.

 

BARVA: Holandská zakrslá koza se vyskytuje v černé, bílé a černobílé, hnědé s černým pálením, hnědobílé a tříbarevné variantě.

 

KOZIČKU A NEBO KOZLÍKA? Tuto otázku je potřeba si dobře rozmyslet, hlavně když s chovem nechcete pokračovat. Obecně doporučuji koupit dvě zvířata, protože koza je stádové zvíře a jedna sama by velmi trpěla, zvlášť v případě, že doma není celý den nikdo a z práce se vracíte až pozdě odpoledne. Kozička, po dosažení pohlavní dospělosti a hlavně tedy na podzim, se bude dožadovat nakrytí a když v okolí žádného kozlíka neseženete, bude poptávku a sní spojené průvodní chování (nepříjemné třídenní usilovné mečení) pravidelně každé tři týdny opakovat a to po dobu několika měsíců. Kozlík bude do roka bezproblémový, po této době začne být cítit, ale když v okolí není přítomna žádná říjná koza, nebo ovce! , je tento zápach akceptovatelný. Kastrovaný kozlík je pro potřeby mazlíka ideální a plně splňuje požadavek na bezproblémového nesmrdícího kamaráda, se kterým se nebudete nudit.

 

Registrace hospodářství a zvířat

Pokud chcete mít doma kozičku, je nutné mít zaregistrované hospodářství. Registrace hospodářství není složitá věc a vyhnete se tím spoustě potížím, které by vás při případné kontrole čekaly. Při registraci se žádný poplatek nehradí.

-   Registrace hospodářství

Nejdříve si vyplňte registrační lístek - Registracni_listek.xls [87 KB], pokyny k vyplnění najdete zde: Pokyny_k_vyplneni_registracniho_listku.doc [42 KB].

Po vyplnění zašlete registrační lístek na adresu:

                    Českomoravská společnost chovatelů, a.s.

                    Hradištko 123

                    252 09 Hradištko

Za pár dnů vám přijde potvrzení + přidělené číslo hospodářství a stájový registr. 

-    Registrace zvířat

Tak máte už registraci hospodářství za sebou a zbývá zaregistrovat zvířata. Každá kozička by měla mít ušní známku. Takže se podíváte na číslo ušní známky a vyplníte hlášení: hlaseni_vzor.doc [57 KB],no a pak už stačí jen hlášení zaslat na mail uekozy@cmsch.cz a do pár dnů vám dorazí potvrzení o registraci. Vše si zapíšete do stájového registru a máte hotovo! 

 

Náhledy fotografií ze složky Holandská zakrslá koza