Jdi na obsah Jdi na menu

Povaha a využití JRT

13. 7. 2008

POVAHA   A  VYUŽITÍ  JACK  RUSSELLA  TERIÉRA
Jack Russell teriéři nejsou rozhodně psy pro lenochy. Jsou inteligentní, překypují energií. V průměrné obytné čtvrti mají tito psíci s notnou dávkou energie a potřebou činorodostí obvykle jen málo možností. Je tedy na pánovi, aby mu nabídl dostatek činnosti. Nečekejte, že se pes přizpůsobí životu za pecí; to se nestane. Je zřejmé, že vzhledem ke svému založení bude vyhledávat aktivity, které neoceníte ani vy, ani obyvatelé čtvrti. Proto je Jack Russell teriér vhodný především pro lidi, kteří se svým psem rádi něco dělají a nechtějí trávit čas doma. Je třeba si uvědomit, že "jackové" jsou psi lovečtí a mají tedy notnou dávku loveckého instinktu. Když se štěně dostane do domácnosti, kde žije více domácích zvířat, akceptuje je obyčejně bez potíží. Jakmile jednou Jack Russell vyroste společně s papoušky, fretkami a s kočkami, nepřeloží jim přes cestu ani stéblo a dokáže s nimi uzavřít i přátelství. Obráceně to ale platí rovněž: chcete-li si vzít domů staršího "jacka", který neměl kontakty s jinými domácími zvířaty, počítejte s tím, že bude vaše ostatní zvířata pokládat za kořist a bude jednat podle toho.

Naproti tomu jsou odjakživa samostatní. To vyplývá z jeho původního využití - rozhodnutí při lovu v liščí noře dělal sám a nikoliv jeho pán. Právě proto potřebují důslednou výchovu. Neposlouchají svého pána proto, že mu chtějí sloužit, ale jen proto, že se jim to líbí - pouze kvůli sobě. Je proto nutné, aby výcvik byl co nejhezčí a nejpodnětnější. Nudná cvičení „jackové“ přímo nesnášejí. Na druhou stranu - příliš shovívaví či příliš demokraticky orientovaní páni s tímto plemenem taky nic nepořídí; pes si pak dělá co se mu zlíbí.

Zda se stane z Jack Russell teriéra roztomilý, radostný, nekomplikovaný, sportovní pes, kterého bude jeho majiteli kdekdo závidět, nebo zda z něho vyroste pověstný terorizující Jack Russell teriér, je jen na jeho pánovi.

Pracovní psi 
Jack Russell teriéři jsou od pradávna pracovními psy, jako ostatně skoro všechna psí plemena. Na rozdíl od většiny jiných plemen se však dnešní Jack Russell teriér nejvíce blíží svému původnímu základu . Již první chovatelé se od počátku zasazovali o rozvoj loveckých schopností plemene. Vzhled se považoval za vedlejší v tom smyslu, že musel být funkční pro daný druh práce. I když se dnes s oběma plemeny (Jack a Parson Russell) už moc neloví, chovatelé se původních šlechtitelských cílů přidržují. Byli proti přehnanému zkrášlování zevnějšku, - k němuž došlo u mnoho jiných plemen - doprovázenému bohužel úbytkem pracovních schopností. Zástupce obou plemen proto potkáváme na výstavách jen málo, nejsou vyumělkovaní a právě to je činí přitažlivými. Dědičné vady se u plemene téměř neobjevují, a odhad délky života na 15 let proto rozhodně není přehnaně optimistický. To vše zároveň znamená, že se původní vlastnosti plemene neoslabily.

Pes přítel člověka 
JRT je opravdový přítel člověka. Při příchodu návštěvy sice štěká, ale tím to také končí. Návštěvníci bývají obvykle nadšeně přivítáni s neskrývanou radostí: "čím víc lidí, tím víc zábavy"- JRT jsou společenští psi a vůbec nejsou ostýchaví. Dobře socializovaný JRT velmi dobře vychází s dětmi, jak s vašimi, tak i s jinými. Psi nejsou přecitlivělí, mají sportovní povahu a jsou pro kdejaký žertík nebo hru, ať je jak chce bláznivá a trvá jak chce dlouho. Popularitu si nemalou měrou získali svým přátelským chováním k dětem a sportovní povahou. JRT není ale žádnou hračkou a děti musíte naučit, že jde o živou bytost, kterou je třeba respektovat. I na ledacos zvyklý JRT totiž jednou může dospět k rozhodnutí, že už si to nenechá líbit.

A na závěr povahové vlastnosti v kostce: 
- velmi aktivní a pohyblivý
- neúnavný
- mimořádně inteligentní
- iniciativní
- odvážný
- samostatný
- sportovní
- čilý
- hravý
- nekomplikovaný
- ostražitý - ne však bázlivý
- velký lovecký instinkt
  

  

Tento text byl vyňat z knihy JRT Esther Verhoef-Verhallen
(c) 2001 Zuid Boekprodukties, Lisse, Nizozemsko
(c) 2001 Rebo Productions CZ, spol. s.r.o., Obchodní 106,
Čestlice, 251 70 Dobřejovice 1. vydání 2001

 

Náhledy fotografií ze složky Meggi z Valeriánu Tami